Igår lördag var det uppstart med Träningsmatch mot Smålandsstenar GoIF. Ett lag som liksom vi kvalade för att nå Division 3 föregående år. Så man såg fram emot en bra match mot ett bra motstånd.
Mycket har hänt inför den här nya säsongen. Nya Tränare Tommy Berg och Sixten Rylander. Jag har fått en ny kompis i Marcus Hellqvist, vilket kändes riktigt bra igår och kommer att bli fint framöver.
Vårt omklädningsrum har uppdaterats på grund av en vattenläcka och är nu som nytt. Gubbahörnan är borta och ungdomarna har flyttat in.
Vi startar matchen väldigt bra och det kunde ha ringt redan i första anfallet. Vi fortsätter att föra matchen och skapar en hel del fina möjligheter till mål, men deras målvakt ser till att hålla dom kvar i matchen. I den 34:e minuten får vi en hörna som Hassan Kaanan slår, blir en märklig båge tillbaks till Hassan, som återigen skjuter ,men målvakten där. Ny retur och nu sitter den till 1-0. Vilket också är halvtidsresultatet
Lite bra snack och engagerade spelare.
Andra halvlek börjar och vi tror ju att våra motståndare ska hitta på något. Men inget direkt händer och i den 54:e minuten gör Liam Brolin 2-0. Vi börjar göra en del byten och det blir lite rörigt en stund, vilket ger Smålandsstenar chansen att ta sig in i matchen. Det kommer en reducering i den 74:e minuten till 2-1. Vi fortsätter att byta in spelare och börjar få ordning på sakerna igen. 3-1 kommer i den 86:e minuten genom Markus Larsson och han gör även 4-1 i 91:a minuten. Det blir slutresultatet, efter en fint genomförd match.
Vi har 11 spelare under 20 år med Vilmer Sjöman som yngst på 16 år. Skoj att se våran ungdomssatsning börja ge resultat. Kommer nog att bli ett roligt år.
Dan